20.10.2021. Kossev

Tekst sporazuma koji je u Vašingtonu potpisao Aleksandar Vučić


Potpisan je sporazum o „ekonomskoj normalizaciji“ Beograda i Prištine, odnosno Srbije i Kosova. Sporazum o međusobnoj ekonomskoj normalizaciji, srpska i kosovska delegacija potpisale su u formi dva odvojena bilateralna sporazuma između Srbije i SAD, odnosno Kosova i SAD, tvrdi srpski predsednik, Aleksandar Vučić. Potpisan je u prisustvu američkog predsednika Donalda Trampa, sa nepunih sat zakašnjenja u odnosu na ranije najavljen dnevni red.

Tekst sporazuma koji je u Vašingtonu potpisao Aleksandar Vučić Foto: Instagram

Pored ponovnih obaveza za sprovođenje dogovora koje su dve strane postigle pod pokroviteljstvom specijalnog izaslanika Donalda Trampa za dijalog, a tada i ambasadora SAD u Berlinu, Ričarda Grenela – o uspostavljanju direktne avio i železničke linije na relaciji Beograd – Priština i izgradnji autoputa Niš – Priština, danas su se strane, između ostalog obavezale i da obustave na godinu dana kampanju za priznavanje, odnosno povlačenje priznanja Kosova.

Deo sporazuma odnosi se i na uređivanje odnosa Kosova i Izraela, odnosno na međusobno priznanje dve strane. Zbog ove, poslednje tačke, sporazumi Kosova i Srbije nisu identični, saopštio je danas na konferenciji za medije predsednik Vučić, zato što je srpska delegacija odbila da pozove Izrael da prizna Kosovo.

Sporazumi su isti u 99%“, rekao je Grenel medijima na brifingu nakon sastanka, dodajući i da su dve strane potpisale sporazum da međusobno sarađuju, ali ne i kako tvrdi srpski predsednik „bilateralni sporazum sa SAD“.

Osim o odnosima sa Izraelom, sporazum se razlikuje i u tome što predviđa otvaranje Međunarodne korporacije za finansijski razvoj u Beogradu, ali ne i u Prištini.

Među tačkama našla se i ona koja se odnosi na izradu studije izvodljivosti za „deljenje Gazivoda kao pouzdanog izvora snabdevanja vodom i energijom“, ali i to da će se dve strane priključiti Mini-Šengen zoni.

Prevod sporazuma koji je potpisao Aleksandar Vučić sa engleskog prenosimo u celosti.

Ekonomska normalizacija

Srbija [Beograd] i Kosovo [Priština] saglasne su da idu napred sa ekonomskom normalizacijom pristajući na sledeće:

  • Obe strane će primeniti sporazum o autoputu Beograd-Priština koji je prethodno potpisan 14. februara 2020.
  • Obe strane će primeniti železnički sporazum Beograd-Priština koji je prethodno potpisan 14. februara 2020.
  • Pored toga, obe strane će se obavezati na zajedničku studiju o izvodljivosti o opcijama za povezivanje železničke infrastrukture Beograd-Priština sa morskom lukom na Jadranu.

Kosovo [Priština] i Srbija [Beograd] sarađivaće sa američkom Međunarodnom korporacijom za finansijski razvoj i EXIM-om na memorandumima o saglasnosti radi ostvarivanja sledećeg:

  • Autoput mira
  • Železničke veze između Prištine i Merdara
  • Železničke veze između Niša i Prištine
  • Obezbeđivanje sredstava za finansiranje zajmova potrebnim malim i srednjim preduzećima (MSP)
  • Dodatni bilateralni projekti.
  • Stalno prisustvo američke Međunarodne korporacije za finansijski razvoj u Beogradu – Srbija.
  • Obe strane će otvoriti i pokrenuti zajednički granični prelaz Merdare.
  • Obe strane će se pridružiti „Mini-Šengen zoni“, koju su Srbija, Albanija i Severna Makedonija najavile u oktobru 2019. godine, i u potpunosti iskoristiti prednosti koje ona pruža.
  • Obe strane uzajamno će priznati diplome i profesionalne sertifikate.
  • Obe strane su se složile da će sarađivati sa Ministarstvom energetike SAD-a i drugim odgovarajućim telima američke vlade na izradi studije o izvodljivosti za potrebe podele jezera Gazivode/Ujmani kao pouzdanog izvora snabdevanja vodom i energijom.
  • Obe strane će diverzifikovati svoje snabdevanje energijom.
  • Obe strane će zabraniti upotrebu 5G opreme u okviru svoje mrežne infrastrukture koja dolazi od nepouzdanih dobavljača. Tamo gde takva oprema već postoji, obe strane se obavezuju na njeno blagovremeno uklanjanje i druge posredničke napore.
  • Obe strane će povećati kontrolu avionskih putnika, međusobnu razmenu informacija u okviru šire američke saradnje na Balkanu, i posvetiti se unapređenju tehnologije da bi se sprečile nedozvoljene aktivnosti, primenom skrining i informacionih sistema koje obezbeđuju SAD, uključujući PISCES, APIS, ATS-G i SRT.
  • Obe strane se obavezuju da će štititi i promovisati slobodu veroispovesti, uključujući obnavljanje međuverske komunikacije, zaštitu verskih objekata i sprovođenje sudskih odluka koje se odnose na Srpsku pravoslavnu crkvu i takođe i nastavak restitucije imovine žrtava holokausta koje nemaju naslednike i neupitno jevrejske imovine.
  • Obe strane se obavezuju da će ubrzati napore da se pronađu i identifikuju ostaci nestalih osoba. Obe strane se obavezuju da će identifikovati i primeniti dugoročna, trajna rešenja za izbeglice i interno raseljena lica. Obe strane se obavezuju da će odrediti lice koje će upravljati ovim naporima u okviru svojih ministarstava i voditi koordinaciju između Beograda i Prištine i obezbeđivati ažurirane informacije o broju rešenih i nerešenih slučajeva na godišnjem nivou.
  • Obe strane će sarađivati sa 69 zemalja koje kriminalizuju homoseksualnost kako bi se zalagale za dekriminalizaciju.
  • Obe strane se obavezuju da će označiti Hezbolah u njegovoj celini kao terorističku organizaciju i u potpunosti sprovesti mere za ograničavanje poslovanja i finansijskih aktivnosti Hezbolaha unutar njihovih nadležnosti.

Kosovo [Priština] se složilo sa jednogodišnjim moratorijumom na traženje članstva u međunarodnim organizacijama. Srbija [Beograd] se složila sa jednogodišnjim moratorijumom na kampanju za povlačenje priznanja i uzdržaće se od slanja formalnog ili neformalnog zahteva bilo kojoj naciji ili međunarodnoj organizaciji da ne priznaju Kosovo [Prištinu] kao nezavisnu državu. Oba sporazuma o prekidu ovih aktivnosti odmah stupaju na snagu.

Srbija [Beograd] pristala je da otvori kancelariju za trgovinu i državne kancelarije u Jerusalimu 20. septembra 2020. i da do 1. jula 2021. premesti svoju ambasadu u Jerusalim.

Predsednik Aleksandar Vučić

4. septembra 2020.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate pitanje za nas, rado ćemo vam odgovoriti.

info@imovinakosovo.org